Foursquare

Foursquare

Co to jest Foursquare?

Foursquare, w skrócie 4SQ - to w dużym uproszczeniu internetowy serwis społecznościowy oparty na geolokalizacji. Korzystanie z jego funkcji wymaga posiadania nowoczesnego smartfona albo tabletu wyposażonego w system GPS i najlepiej posiadać również wykupiony abonament pozwalającym na tani dostęp do Internetu. Aplikacja jest darmowa i można ją pobrać z serwisu: foursquare.com. Dostępna jest na większość marek samrtfonów i systemów operacyjnych takich jak: OS, Symbian, Android, webOS, Windows Phone 7 i BlackBerry OS. Niestety pewnym utrudnieniem jest brak wersji oprogramowania w języku polskim. Jednakże zasady jego działania 4SQ są na tyle proste, że nie wymagają znajomości języków obcych.

Po zainstalowaniu aplikacji na telefon i standardowej rejestracji nowego użytkownika w serwisie, możemy otworzyć aplikację i odkryć miejsca, które są w naszym pobliżu, sprawdzić czy są dostępne specjalne promocje dla użytkowników serwisu (ang. special) oraz czy gdzieś niedaleko są nasi znajomi. Nasze położenie potwierdzamy meldując się w danym miejscu, nazywane również "czekowaniem się" - jak na lotnisku (z ang. chek-in). Czekując się udostępniamy informację o naszym położeniu znajomy, a ponadto możemy dodać własną opinię na temat danego miejsca i załączyć jego fotografię.


Ponad 30 mln użytkowników

Pod koniec stycznia 2013 r. Foursqare podał, że posiada ponad 30 mln użytkowników. Foursquare powstał w 2009 roku i od tamtej pory szybko zyskuje popularność. Co prawda już w 2010 roku mówiono że będzie to główny trend rozwoju aplikacji mobilnych to jednak można odnieść wrażenie, że prawdziwy boom dopiero przed nami w raz ze wzrostem popularności smatfonów i zaufania do serwisów społecznościowych.

Codziennie miliony ludzi na całym świecie odkrywają miejsca wokół nich. Sprawdzają nowe restauracje, które otwierają się w ich dzielnicach, dodają opinię o swoich ulubionych pubach i informacje o promocjach, wskazują gdzie są przytulne lokalne księgarnie, a także czekują się również w swoich miejscach pracy. Pół miliarda punktów na mapie, to miejsca gdzie ludzie się meldują. Wygląda to dość niesamowicie.

foursquare mapa czekinów

Zobacz jak wygląda Twoja okolica na Foursquare - gdzie najczęściej czekują się ludzie.

Foursquare w Polsce

Niewątpliwie na wzrost popularności serwisu ma wpływ rozwój rynku smartfonów i Internetu mobilnego a także zmiany jakie zachodzą w social mediach. Na początku 2010 roku 4SQ posiadał zaledwie 1 mln użytkowników, w marcu 2011 r. - 7 mln, a w połowie września 2012 serwis odnotował 25 mln użytkowników na całym świecie.

W tym czasie udział smartfonów w rynku telefonów mobilnych w Polsce wzrósł z 11% do 50% a użytkowników Foursquara ostrożnie szacuje się na ok. 20 tyś. Należy jednak pamiętać, że posiadanie smartfona nie jest jednoznaczne z posiadaniem abonamentu z dostępem do Internetu oraz używaniem w pełni jego możliwości. W Polsce nadal większość użytkowników smartfonów wykorzystuje go jak standardowy telefon mobilny, czyli do dzwonienia, pisania sms-ów oraz robienia zdjęć za jego pomocą. Ponadto wśród deweloperów aplikacji mobilnych preferowani są użytkownicy smatfonów opartych na systemach operacyjnych iOS i Android. I to na te systemy tworzone są uaktualnienia aplikacji. W Polsce póki co wciąż silną pozycję posiada Nokia, której jednakże udziały w rynku powoli spadają.

Na rynku social mediów zniknął co prawda główny konkurent 4SQ - Gowalla, ale pojawiły się aplikacje Facebooka i Google wykorzystujące geolokalizację. Foursquare natomiast stara się zintegrować z najbardziej popularnymi serwisami. Obecnie czekując się możemy załączyć zdjęcie przetworzone przez Instagram a informacje z Foursquare nie tylko trafiają do użytkowników tej aplikacji ale również (jeżeli wyrazimy na to zgodę) do naszych znajomych na Facebooku (955 mln użytkowników) i Twitterze. (140 mln użytkowników).Funkcje Foursquare

Pokaż gdzie jesteś

Użytkownicy serwisu za pomocą smartfonów meldują się tzw, czekują się (z ang. chek-in) w różnych miejscach informując o tym znajomym. Podobną funkcję ma obecnie również Facebook oraz Google +. O ile jednak w na FB czekujemy się głównie w odległych krajach aby pokazać gdzie jesteśmy na wakacjach, o tyle celem Foursquara jest pomoc w odnalezieniu znajomym w okolicy. Posiadając konto z wieloma znajomymi można sprawdzić gdzie kto jest, czy jest ktoś blisko Ciebie, umówić się szybko w kawiarni lub jeżeli ktoś zamelduje się np. w sklepie poprosić go o drobne zakupy.

Rekomendacje

Ważną cechą serwisu Foursquare jest dzielenie się własnymi opiniami o danym miejscu, w którym aktualnie się znajdujemy. Tzn. będąc w restauracji, możemy wystawić ocenę, napisać informację o jakości kawy, o cenach, jakości obsługi, godzinach otwarcia, bieżących promocjach a także dodać zdjęcie lokalu lub potrawy. Informacje o wydanej przez nas opinii możemy również automatycznie opublikować z połączonym kontem na Facebooku lub Twitterze, aby więcej naszych znajomych ją zobaczyło. Następnie z naszych ulubionych miejsc możemy stworzyć tematyczną listę - udostępniając ją innym użytkownikom aplikacji. Z drugiej strony, można polubić i zapisać na swoim koncie listy rekomendowanych miejsc z poradami innych użytkowników.

Specjalne promocje i zniżki

W odróżnieniu od innych serwisów spłecznościowych będąc użytkownikiem foursquara można znaleźć miejsca, które w zamian za zaczekowanie się pozwalają skorzystać ze specjalnych promocji - speciale. Czasami jest to darmowa kawa, czasami deser lub po prostu zniżka przy dokonaniu płatności. W Polsce nadal ofert specjalnych jest niewiele. Na razie najwięcej ofert można spotkać w Warszawie. Jednak wraz ze wzrostem liczby użytkowników smartfonów i popularności FSQ, można się spodziewać, że będą się pojawiać przedsiębiorcy chcący promować się w ten sposób. Tym bardziej, że jak na razie jest to całkowicie darmowa forma reklamy.

Przewodnik

Serwis spełnia też rolę przewodnika. Jeżeli jesteśmy pierwszy raz w jakieś okolicy, możemy sprawdzić jakie ciekawe obiekty znajdują się w najbliższej okolicy, jakie są opinie o nich innych użytkowników, czy np. jakaś restauracje posiada specjalną promocję lub wyszukać na mapie miejsce, do którego chcemy dotrzeć. Drugą metodą odkrywania okolicy jest podążanie za listami obiektów polecanych utworzonymi np. przez jej mieszkańców, pasjonatów lub różnego rodzaju firm wykorzystujących serwis Foursquare do promowania wydarzeń i miejsc atrakcyjnych turystycznie. Coraz częściej można znaleźć tematyczne listy z dobrze opisanymi miejscami stanowiące praktyczne poradniki dla turystów i nie tylko (np. po zabytkach, kawiarniach, klubach, restauracjach) lub spacerowniki ciekawymi szlakami.

Grywalizacja

Dodatkowo serwis 4SQ zawiera elementy rywalizacji - nazywane inaczej grywalizacją. Jak nazwa wskazuje chodzi o współzawodnictwo pomiędzy użytkownikami aplikacji.

Zostań mayorem - rywalizacja o miejsce

Osoba, która najczęściej się czekuje w jednym miejscu w ciągu 60 dni zostaje burmistrzem "mayorem" danego miejsca. Aby odebrać przywództwo w tym miejscu należy zameldować się częściej od rywala. Dodać tu trzeba, że aplikacja zalicza tylko jeden czekin dziennie w jednym miejscu. Bycie burmistrzem daje też pewien prestiż, a także dla burmistrzów tworzone są dodatkowe specjale przez przedsiębiorców. Przykład: w 2012 roku sieć Burger King obdarowała wszystkich mayorów swoich restauracji darmowymi zestawami!

Statystyki - zdobądź więcej punktów od znajomych

Za każde zameldowanie się, przyznawana jest określona liczba punktów - czyli można rywalizować ze znajomymi na liczbę zebranych punktów. Liczba możliwych czekinów jest ograniczona ze względu na miejsce oraz czas. Jednego dnia nie można zameldować się więcej niż 30 razy i nie częściej niż 3 razy na 15 minut. Ponadto punkty na naszym koncie utrzymują się przez tydzień, potem znikają.

Odblokuj badge - odznaki

Wiele osób kolekcjonuje również badge - czyli odznaki. Przyznawane są za rożne zadania i specjalizacje. Aby zdobyć odznaki należy zaczekować się określonych miejscach, podczas specjalnych wydarzeń lub wykonać jakąś czynność. Dla przykładu, odznaki można zdobyć za liczbę czekowania się w różnych miejscach, częstotliwość czekowania się w jednym miejscu, za czekowanie się w określonych typach restauracji (np. w pizzeriach), w trakcie wybranego koncertu lub za dodawanie zdjęć do serwisu.

Foursquare podzielił odznaki na trzy kategorie

  • Odzaki podstawowe (Foursquare Badges)- stworzone przez zespół Foursquare,
  • Odzaki specjalistyczne (Expertise Badges) - dla osób które są wyspecjalizowane w poszczególnych kategoriach,
  • Odzaki partnerskie - które można zdobyć podążając za stronami i poradami wybranych marek.

Niestety wiele z odznak jest niedostępnych do zdobycia w Polsce, ponieważ są często związane z promocjami wydarzeń, które nie mają miejsca u nas w kraju. Są to głównie tzw. odznaki partnerskie - sponsorowane przez firmy. Takie odznaki charakteryzują się tym, że można je zdobyć wyłącznie w określonym kraju a ich aktywność - czyli okres w którym można je zdobyć, jest dodatkowo ograniczona. Przykład: odznaki drużyn NHL (amerykańskiej ligi hokeja). Przyznawane są za polubienie strony fanowskiej wybranej drużyny i za zaczekowanie się na stadionie w momencie trwającego meczu.


Odznaki Foursquare - sprawdź jakie odznaki można zdobyć w Polsce.

foursquare odznaki

Foursquare dla firm

Kto pierwszy ten lepszy

Decydując się na zaistnienie na Foursquarze trzeba sobie odpowiedzieć na pytania: jakie korzyści możemy osiągnąć i ile trzeba w niego zainwestować. Czy chcemy się wyróżnić na tle konkurencji i czy jesteśmy na to gotowi. Foursquare to nie tylko aplikacja do zabawy ale przede wszystkim aplikacja opiniotwórcza. O ile nie jesteśmy wstanie powstrzymać utworzenia lokalizacji naszej firmy przez użytkowników 4SQ oraz komentarzy o niej w sieci, o tyle możemy nią świadomie zarządzać i kreować nasz wizerunek.

Foursquare to wciąż innowacyjny serwis, pozwalający niewielkim nakładem pracy wyróżnić się na rynku, a za utworzenie własnego profilu przedsiębiorstwa i promocji (sepciali), FOURSQUARE NIE POBIERA ŻADNYCH OPŁAT. W praktyce oznacza to, że aby promować się w serwisie musimy znać działające tu mechanizmy i poświęcić trochę czasu na przygotowanie własnej oferty i strategię komunikacji. Serwisem warto się również zainteresować ze względu na ciekawą grupę docelową - czyli kim są osoby korzystające z serwisu FSQ.

Narzędzia dla firm

- Po pierwsze, serwis pozwala firmom na utworzenie własnego profilu miejsca i nim zarządzać. Jeżeli tego nie zrobimy, a działalność naszej firmy jest atrakcyjna, ktoś inny utworzy to miejsce. Możemy również utworzyć stronę fanowską, którą użytkownicy 4SQ mogą polubić i śledzić i tym samym będziemy budować lojalną grupę odbiorców, do których łatwo dotrzemy z przekazem promocyjnym czy aktualnymi wydarzeniami. Każda publikowana wiadomość na serwisie np. o wybranym miejscu, promocjach, ofercie, lub o zbliżającym się wydarzeniu, będzie się wyświetlała się śledzącym nasz profil osobom. Informacje i opisy muszą być krótkie i treściwe ale dodatkowo można do nich załączyć zdjęcie i link np. do szczegółowego opisu oferty na naszej stronie internetowej.

- Po drugie, specjalne promocje. Będąc właścicielem wybranego miejsca można organizować różne specjalne promocje, tzw. specjale, które są wyświetlane wszystkim użytkownikom aplikacji (nie tylko śledzącym nasz profil) będących w najbliższej okolicy i tym samym kierować do nas potencjalnych klientów. Dodatkowo w Internecie można zaleźć strony, które bardzo promują takie miejsca. Aby móc zarządzać miejscem i tworzyć specjale trzeba zgłosić się do Foursquare w celu weryfikacji uprawnień do zarządzania wskazanym obiektem.

- Po trzecie - Foursquare wprowadził możliwość zintegrowania publikacji wpisów z Facebookiem i Twitterem. Oznacza to, że jeżeli ktoś zaczekuje się u nas np. w restauracji i doda o nas pozytywną opinię lub zdjęcie - informacje tą zobaczą również jego znajomi korzystający z innych mediów społecznościowych niż Foursquare.

- Po czwarte, serwis pozwala tworzyć listy polecanych miejsc. Mogą być to np. własne sieci sprzedaży, sklepów, restauracji, kawiarni lub inne ciekawe miejsca z punktu widzenia turystycznego - niekoniecznie będące naszą własnością. To czy zdecydujemy się na tworzenie list obejmujące inne obiekty niż nasze własne zależy oczywiście od charakteru naszej branży i strategii komunikacji jaką przyjmiemy.

- Po piąte, jeżeli masz stronę internetową, możesz wykorzystać FSQ do generowanie większego ruchu na Twojej witrynie www i w drugą stronę zwiększyć liczbę odwiedzin Twojej firmy, sklepu, restauracji itp. Ruch na swoją stronę można generować przez dodawanie do opinii i ofert linków ze szczegółowym opisem. Natomiast na swojej stronie można umieścić przycisk zapisujący w aplikacji 4SQ wskazane miejsce (np. adres lokalu) jako zaplanowane do odwiedzenia. Lub podobnie jak w innych serwisach mediów społecznościowych - można umieścić przycisk, zapisujący cały Twój profil do śledzenia na Foursquarze wraz z informacjami i ofertami jakie będziesz publikował. Przykład: przycisk poniżej pozwala śledzić fanpaga miasta Warszawy.


Follow Warsaw on foursquare

Jeżeli jesteś zainteresowany promocją swojej firmy na Foursquare zapraszam do kontaktu.Kreatywne wykorzystanie Foursquara

Ale to nie wszystko. Na bardzo ciekawe zastosowanie aplikacji Foursquare zdecydowała się mała niemiecka firma GranataPet sprzedająca karmy dla psów. Na terenie miasta rozstawiono bilbordy połączone z podajnikiem karmy. Właściciele czworonogów za zaczekinowanie się przy nich otrzymywali darmowe posiłki. Zobaczcie sami.
Foursquare - tematy pokrewne

Jak odblokwoać, zdobyć odznaki?

Warszawa na Foursquare

Foursquare co to jest?